Węgierska Górka 2018.07.09-14

WAKACJE W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

Grupa dzieci i młodzieży z parafii i gminy Gawłuszowice, wypoczywała w tegoroczne wakacje w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Dni między 9 a 14 lipca 2018 roku, wraz z Ks. Piotrem i opiekunami, spędzili głównie w Węgierskiej Górce, gdzie byli zakwaterowani w Domu Wczasowym „Na Bukowinie”.

Pierwszego dnia wypoczynku wszyscy dali się ponieść radosnej zabawie w Rodzinnym Parku Rozrywki „ENERGYLANDIA” w Zatorze. Drugiego dnia zaś, uczestnicy wypoczynku wakacyjnego: zwiedzali miasto Żywiec, gdzie podziwiali zabytkowy rynek, modlili się w konkatedrze Narodzenia NMP, zapoznali się z historią Starego Zamku oraz Pałacu Habsburgów, podziwiając wnętrza i ciekawe wystawy. Na chwilę relaksu udali się do zabytkowego parku zamkowego, w którym powstał niedawno Park Miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia, ławeczka księżnej Alicji Habsburg, która mieszkała w Pałacu w latach 1920-45, Domek Chiński, Stajnia Miejska i Mini Zoo. Godziny popołudniowe grupa spędziła nad Jeziorem Żywieckim. Wieczorem natomiast, była modlitwa w Sanktuarium MB w Rychwałdzie oraz mecz piłki nożnej i siatkówki.

W kolejne dni wypoczynku, grupa z Gawłuszowic: wędrowała po Węgierskiej Górce, odnajdując schrony bojowe z czasu II wojny światowej, w których toczyła się zacięta walka z hitlerowcami oraz uczestniczyła w wycieczce objazdowej po Szczyrku, Wiśle i Koniakowie. W Szczyrku był czas, by popatrzeć na ćwiczenia skoczków narciarskich oraz na modlitwę w Sanktuarium MB Szczyrkowskiej Królowej Polski. W Wiśle zaś, grupa dzieci i młodzieży wyjechała na skocznię Adama Małysza i odpoczywała na wiślańskim deptaku. Ponadto uczestnicy wycieczki, podziwiali twórczość góralską w góralskiej chacie w Koniakowie oraz modlili się w kościółku MB Nieustającej Pomocy w miejscowości Pochodzita.

W piątek, piątego dnia wypoczynku, wczasowicze wybrali się na Górę Matyską, gdzie przeszli Golgotą Beskidów w Radziechowach. Podczas wypoczynku nie zabrakło kąpieli: nad Jeziorem Żywieckim, w Aquaparku Leśna w Leśnej oraz w GeoParku Glinka w Ujsołach. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteka, codzienna Msza Święta oraz zajęcia sportowe.

Ostatniego dnia wypoczynku wakacyjnego – dnia powrotu do domu, grupa odwiedziła Wadowice, gdzie była też Msza Święta w bazylice na rynku, zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II z Jego domem rodzinnym oraz degustacja papieskich kremówek. W godzinach popołudniowych grupa odwiedziła Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium-Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach.

Organizatorzy i uczestnicy wakacyjnego wypoczynku, dziękują serdecznie Urzędowi Gminy Gawłuszowice z Panem Wójtem Janem Nowakiem na czele, za finansowe wsparcie wyjazdu.
x.Piotr