Wakacje w Serocku 2019.07.15-19

Niewielkie miasteczko Serock, położone nad Jeziorem Zegrzyńskim, naprzeciw ujścia Bugu do Narwi, stało się miejscem wypoczynkowym dla grupy dzieci i młodzieży z parafii Gawłuszowice. Prawie czterdziestoosobowa grupa zawitała w te strony 15 lipca 2019 roku.

Już pierwszego dnia uczestnicy wypoczynku w towarzystwie przewodnika, mogli poznać najbardziej urokliwe zakątki Serocka. Rynek z zabytkowym ratuszem i fontanną, Grodzisko Barbarka, Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz miejska plaża, to tylko niektóre miejsca w tym miasteczku, któremu patronuje św. Wojciech.

W drugim dniu wakacyjnego wyjazdu, grupa udała się do Warszawy. Prowadzona przez przewodników zwiedziła: Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z ogrodami, Belweder, Park i Pałac Łazienki Królewskie z Teatrem na Wyspie i Pomnikiem Fryderyka Chopina.

Po intensywnym dniu w stolicy, uczestnicy wyjazdu spędzili dzień w Serocku. Do południa uczestniczyli w grze terenowej poznając miasteczko jeszcze dokładniej. Natomiast po południu wzięli udział w ścieżce dydaktycznej krajoznawczo-turystycznejz Serocka do Jadwisina. Dzień zakończyli przy ognisku, piekąc kiełbaski i śpiewając ulubione piosenki.

Kolejny dzień ponownie grupa spędziła w stolicy. Tym razem zaczęli od Mszy św. w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. W towarzystwie Pani Małgosi wspaniałej warszawskiej przewodniczki, uczestnicy zwiedzali kościół św. Stanisława Kostki, w podziemiach którego mieści się Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki. Po zwiedzaniu tegoż muzeum i modlitwie przy grobie Ks. Jerzego, grupa udała się na Stare Miasto. Tu zobaczyli: Archikatedrę św. Jana z grobem Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, dzwon szczęścia, mury miejskie z Pomnikiem Małego Powstańca, fontannę z Syrenką Warszawską, Barbakan, kościół Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, kościół Św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Na koniec odwiedzili cmentarz – Powązki Wojskowe z kwaterą Harcerskiego Batalionu AK “Zośka” – zwaną kwaterą Szarych Szeregów z grobami Alka, Rudego i Zośki znanych z książki „Kamienie na szaniec”.

Wypoczynek w Serocku grupa zakończyła w piątek 19 lipca 2019 roku. Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy odpoczywali na miejskiej plaży opalając się w promieniach słońca i pluskając się w wodach Narwi.