Pielgrzymka do Białegostoku i okolic 2019.05.31 – 06.02

Pielgrzymka do Białegostoku i okolic

Wczesnym rankiem 31 maja 2019 roku, grupa wiernych z parafii św. Wojciecha w Gawłuszowicach, pod przewodnictwem ks. Piotra, wyruszyła na trzydniową pielgrzymkę.

W piątek, pierwszy dzień naszej pielgrzymki odwiedziliśmy święte miejsce dla wyznawców prawosławia – Świętą Górę Grabarkę. Historię miejsca przybliżyła nam mniszka z Klasztoru Prawosławnego św. Marty i Marii, znajdującego się tuż obok głównej świątyni – cerkwi Przemienienia Pańskiego. Po nabraniu wody z cudownego źródła, wyruszyliśmy w kierunku Hajnówki. Tutaj mogliśmy podziwiać współczesną cerkiew Świętej Trójcy, charakteryzującą się ciekawą architekturą i ceramicznym ikonostasem. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Ksiądz Kustosz przyjął nas z wielką radością i przybliżył nam historię miejsca. Tutaj uczestniczyliśmy we Mszy św. i licznych modlitwach, gdyż właśnie tutaj byliśmy zakwaterowani w Domu Pielgrzyma – relacjonuje ks. Piotr. Dzień zakończył się późnym wieczorem modlitwą apelową w kościele i nabożeństwem majowym przy kapliczce.

Drugiego dnia pielgrzymowania, parafianie z Gawłuszowic, którym towarzyszyło też kilka osób z Ostrowca Św., zwiedzali Prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, Cerkiew św. Jana Teologa oraz Muzeum Ikon w Supraślu. Bardzo ciekawym miejscem okazał się najstarszy w Polsce muzułmański meczet drewniany z XVIII w. w Kruszynianach. Przewodnik opowiedział o świątyni, o życiu miejscowych Tatarów oraz poprowadził na miejscowy cmentarz. Popołudnie pielgrzymi spędzili w Sokółce, uczestnicząc we Mszy św., adorując Najświętszy Sakrament oraz słuchając świadectw cudownych wydarzeń sokólskiego sanktuarium. Dzień zakończył się w Świętej Wodzie, wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

Ostatniego dnia naszego pielgrzymowania uczestniczyliśmy we Mszy św. i modliliśmy się przy doczesnych szczątkach Bł. Ks. Michała Sopoćki w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Prowadzeni przez panią przewodnik, mogliśmy odwiedzić ciekawe miejsca Białegostoku odwiedzając m.in. białostocką katedrę oraz Pałac Branickich – opowiada jedna z parafianek.

W drodze powrotnej parafianie mieli okazję odwiedzić Ks. Krzysztofa, byłego wikariusza w Gawłuszowicach. Ksiądz pochwalił się kościołem p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Miłkowie, gdzie pełni funkcję proboszcza. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i wdzięczni Bogu za piękną pogodę, parafianie powrócili do swoich domów.