Archive for Bez kategorii

Wakacje w Serocku 2019.07.15-19

Niewielkie miasteczko Serock, położone nad Jeziorem Zegrzyńskim, naprzeciw ujścia Bugu do Narwi, stało się miejscem wypoczynkowym dla grupy dzieci i młodzieży z parafii Gawłuszowice. Prawie czterdziestoosobowa grupa zawitała w te strony 15 lipca 2019 roku.

Już pierwszego dnia uczestnicy wypoczynku w towarzystwie przewodnika, mogli poznać najbardziej urokliwe zakątki Serocka. Rynek z zabytkowym ratuszem i fontanną, Grodzisko Barbarka, Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz miejska plaża, to tylko niektóre miejsca w tym miasteczku, któremu patronuje św. Wojciech.

W drugim dniu wakacyjnego wyjazdu, grupa udała się do Warszawy. Prowadzona przez przewodników zwiedziła: Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z ogrodami, Belweder, Park i Pałac Łazienki Królewskie z Teatrem na Wyspie i Pomnikiem Fryderyka Chopina.

Po intensywnym dniu w stolicy, uczestnicy wyjazdu spędzili dzień w Serocku. Do południa uczestniczyli w grze terenowej poznając miasteczko jeszcze dokładniej. Natomiast po południu wzięli udział w ścieżce dydaktycznej krajoznawczo-turystycznejz Serocka do Jadwisina. Dzień zakończyli przy ognisku, piekąc kiełbaski i śpiewając ulubione piosenki.

Kolejny dzień ponownie grupa spędziła w stolicy. Tym razem zaczęli od Mszy św. w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. W towarzystwie Pani Małgosi wspaniałej warszawskiej przewodniczki, uczestnicy zwiedzali kościół św. Stanisława Kostki, w podziemiach którego mieści się Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki. Po zwiedzaniu tegoż muzeum i modlitwie przy grobie Ks. Jerzego, grupa udała się na Stare Miasto. Tu zobaczyli: Archikatedrę św. Jana z grobem Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, dzwon szczęścia, mury miejskie z Pomnikiem Małego Powstańca, fontannę z Syrenką Warszawską, Barbakan, kościół Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, kościół Św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Na koniec odwiedzili cmentarz – Powązki Wojskowe z kwaterą Harcerskiego Batalionu AK “Zośka” – zwaną kwaterą Szarych Szeregów z grobami Alka, Rudego i Zośki znanych z książki „Kamienie na szaniec”.

Wypoczynek w Serocku grupa zakończyła w piątek 19 lipca 2019 roku. Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy odpoczywali na miejskiej plaży opalając się w promieniach słońca i pluskając się w wodach Narwi.

Nabożeństwo Fatimskie w Brzyściu 2019.07.13

Tradycyjnie, lipcowe nabożeństwo fatimskie odbyło się w Brzyściu. Naszej modlitwie przewodniczył ks. Marek Kuliński – wikariusz z par. św. Józefa w Sandomierzu. Kaznodzieja wskazywał na wielką miłość Boga, która jest nam dana. Ten Boży dar powinien kształtować naszą codzienność.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali dekorację kościoła i włączyli się w modlitwę. Dziękujemy także druhom strażakom za zabezpieczenie trasy procesji.

Boże Ciało – Rożniaty 2019.06.20

Główne uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się godz. 1000 Mszą św.
w Rożniatach na boisku sportowym. Następnie wyruszyliśmy w procesji do 4 ołtarzy. Zakończenie procesji przy kaplicy.

Dziękujemy:
- Panu Bogu za to, że zebrał nas przy Sobie,
- Mieszkańcom Rożniat za przygotowanie uroczystości,
- Druhom Strażakom,
- śpiewającym, czytającym, niosącym chorągwie i feretrony,
- Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Padwi Narodowej za wypożyczenie sceny,
- wszystkim Uczestnikom uroczystości za wspólna modlitwę

Fotorelacja z Uroczystości

Bierzmowanie 2019.06.17

strona w budowie

Pielgrzymka do Białegostoku i okolic 2019.05.31 – 06.02

Pielgrzymka do Białegostoku i okolic

Wczesnym rankiem 31 maja 2019 roku, grupa wiernych z parafii św. Wojciecha w Gawłuszowicach, pod przewodnictwem ks. Piotra, wyruszyła na trzydniową pielgrzymkę.

W piątek, pierwszy dzień naszej pielgrzymki odwiedziliśmy święte miejsce dla wyznawców prawosławia – Świętą Górę Grabarkę. Historię miejsca przybliżyła nam mniszka z Klasztoru Prawosławnego św. Marty i Marii, znajdującego się tuż obok głównej świątyni – cerkwi Przemienienia Pańskiego. Po nabraniu wody z cudownego źródła, wyruszyliśmy w kierunku Hajnówki. Tutaj mogliśmy podziwiać współczesną cerkiew Świętej Trójcy, charakteryzującą się ciekawą architekturą i ceramicznym ikonostasem. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Ksiądz Kustosz przyjął nas z wielką radością i przybliżył nam historię miejsca. Tutaj uczestniczyliśmy we Mszy św. i licznych modlitwach, gdyż właśnie tutaj byliśmy zakwaterowani w Domu Pielgrzyma – relacjonuje ks. Piotr. Dzień zakończył się późnym wieczorem modlitwą apelową w kościele i nabożeństwem majowym przy kapliczce.

Drugiego dnia pielgrzymowania, parafianie z Gawłuszowic, którym towarzyszyło też kilka osób z Ostrowca Św., zwiedzali Prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, Cerkiew św. Jana Teologa oraz Muzeum Ikon w Supraślu. Bardzo ciekawym miejscem okazał się najstarszy w Polsce muzułmański meczet drewniany z XVIII w. w Kruszynianach. Przewodnik opowiedział o świątyni, o życiu miejscowych Tatarów oraz poprowadził na miejscowy cmentarz. Popołudnie pielgrzymi spędzili w Sokółce, uczestnicząc we Mszy św., adorując Najświętszy Sakrament oraz słuchając świadectw cudownych wydarzeń sokólskiego sanktuarium. Dzień zakończył się w Świętej Wodzie, wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

Ostatniego dnia naszego pielgrzymowania uczestniczyliśmy we Mszy św. i modliliśmy się przy doczesnych szczątkach Bł. Ks. Michała Sopoćki w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Prowadzeni przez panią przewodnik, mogliśmy odwiedzić ciekawe miejsca Białegostoku odwiedzając m.in. białostocką katedrę oraz Pałac Branickich – opowiada jedna z parafianek.

W drodze powrotnej parafianie mieli okazję odwiedzić Ks. Krzysztofa, byłego wikariusza w Gawłuszowicach. Ksiądz pochwalił się kościołem p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Miłkowie, gdzie pełni funkcję proboszcza. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i wdzięczni Bogu za piękną pogodę, parafianie powrócili do swoich domów.